Specifications
Highlight: Car Belt PVC Synthetic Leather, Woven PVC Synthetic Leather, 1.6mm PVC Leather Material
|
Material: |
PVC |
Width: |
54/55" |
|
Thickness: |
1.6-2.0mm |
Backing Technics: |
Woven |
|
MOQ: |
500Meters |
Place Of Origin:: |
Fujian, China |
|
Payment Term:: |
T/T , L/C |
Design: |
OEM Accept |
|
Quality Grade: |
High |
Delivery Time: |
15-20 Working Days After Payment |
|
Hand Feeling: |
Adjustable |
Pattern: |
Finished |
Description
Woven PVC Synthetic Leather Material 1.6mm - 2.0mm Thickness For Car Belt
Various Pattern and Multiple Choice PVC Synthetic Leather for Car Belt Leather Decoration
WINIW Eco-friendly synthetic PVC microfiber faux leather for car upholstery car belt leather decoration making using high quality raw material PVC leather. High end Automotive OEM Leather faux leather used for automotive upholstery for OEM and after-market! Same as Nappa leather and full grain leather, luxurious looks and feeling, superior durability, long last, easy care and maintain.
Essential Details:
| Material | PVC |
| Backing Technics | Woven |
| Pattern | Finished |
| Width | 54/55" |
| Thickness | 1.6-2.0mm |
| Place of Origin | Fujian, China |
| Brand Name | WINIW |
| Product Name | Customized Design Microfiber Faux Durable Leather |
| Usage | Cars, Shoes, Belt Decoration, Bags, Upholstery, Totes, Coat and Jacket, Accessories, Bags, Purses, |
| Color | Customized Color |
| Design | OEM Accept |
| MOQ | 500Meters |
| Sample | Free(1-4days) |
| Delivery Time | 15-20 Working Days |
| Quality Grade | High |
| Features | Stain Resistant, Water Resistant, Organic, Sustainable, Wrinkle Resistant, Waterproof, Blackout, Scratch Resistant |
Products Description:
| Material | PVC |
| Pattern | Finished |
| Width | 54/55" |
| Thickness | 1.6-2.0mm |
| Backing Technics | Nonwoven |
| Product Name | Customized Design Microfiber Faux Durable Leather |
|
Quality Grade |
High |
| Hand Feeling | Adjustable |
| Color | Rich and Customized Color |
| Payment Term | T/T , L/C |
| Surface Treatment | Embossing |
| Use | Car Seat, Car, Belt, Shoes, Upholstery, Accessories, Bags, Purses, Totes, Coat, Jacket |
| Feature | Stain Resistant, Stain Repellent, Water Resistant, Organic, Sustainable, Wrinkle Resistant, Waterproof, Anti-Mildew, Blackout, Scratch Resistant |
Features:
1. Much lighter weight than natural leather.
2. Less environmental impact compared to leather production.
3. Various patterns and colors to choose from.
4. Good hand-feeling with soft touch, natural and superfine grains.
5. High dimensional stability, carefree durability and resilience.





FAQ
Hot Tags: woven pvc synthetic leather material 1.6mm - 2.0mm thickness for car belt, China woven pvc synthetic leather material 1.6mm - 2.0mm thickness for car belt manufacturers, suppliers, factory, Eco Friendly PVC Artificial Leather for Beach Shoes Making, OEM Automotive Upholstery Leather Fabric Raw Material PVC 1 6mm 2 0mm Thickness, Synthetic Soft PVC Leather 0 6mm 2 0mm Thickness Faux Leather for Shoes, Woven PVC Synthetic Leather Material 1 6mm 2 0mm Thickness for Car Belt
