Specifications
Highlight: Perforated PVC Synthetic Leather, Automotive PVC Synthetic Leather, Textured Leather For Seat Covers
|
Material: |
PVC |
Width: |
58/60" |
|
Thickness:: |
0.9-2.2mm |
Color Fastness: |
Stable |
|
Pattern: |
Finished |
Backing Technics: |
Knitted |
|
Feature: |
Stain Repellent, Water Resistant, Wrinkle Resistant, Blackout, Reinforced Structure, Anti-Mildew, Abrasion-Resistant, Stain Resistant |
Production Capacity: |
15000 Meter/Meters Per Day |
Description
Perforated Textured PVC Synthetic Leather Automotive For Seat Covers
WINIW perforated textures automotive PVC synthetic leather is brand new high quality material for customers to choose from. This type of material is well used in car seat covers and automotive upholstery or more. Superb workmanship with the best quality, we promise that the leather of this material can be used for processing a vatiety of products and greatly meet your design idea.
Essential Details
| Material | PVC |
| Backing Technics | knitted |
| Pattern | Finished |
| Width | 58/60" |
| Thickness | 0.9 -2.2mm |
| Place of Origin | Fujian, China |
| Brand Name | WINIW |
| Product Name | Perforated Textures Automotive PVC Synthetic Leather |
| Color | Customized Color |
| Supply Ability | 15000 Meter/Meters per Day |
| Use | Car Seat, Car, Upholstery, Furniture, Sofa, Home Textile, Decorative, Chair, Football |
| Feature | Stain Repellent, Water Resistant, Wrinkle Resistant, Blackout, Reinforced Structure, Anti-Mildew, Abrasion-Resistant, Stain Resistant |
Products Description
| Material | PVC |
| Pattern | Finished |
| Width | 58/60" |
| Thickness | 0.9-2.2mm |
| Product Name | Perforated Textures Automotive PVC Synthetic Leather |
|
Production Capacity |
1500 meters Per Day |
|
Color Fastness |
Stable |
| Color | Customized Color |
| Use | Car Seat, Car, Upholstery, Furniture, Sofa, Home Textile, Decorative, Chair, Football |
| Feature |
Stain Repellent, Water Resistant, Wrinkle Resistant, Blackout, Reinforced Structure, Anti-Mildew, Abrasion-Resistant, Stain Resistant |
Features






FAQ
Hot Tags: perforated textured pvc synthetic leather automotive for seat covers, China perforated textured pvc synthetic leather automotive for seat covers manufacturers, suppliers, factory, Eco Friendly PVC Artificial Leather for Beach Shoes Making, OEM Automotive Upholstery Leather Fabric Raw Material PVC 1 6mm 2 0mm Thickness, Synthetic Soft PVC Leather 0 6mm 2 0mm Thickness Faux Leather for Shoes, Woven PVC Synthetic Leather Material 1 6mm 2 0mm Thickness for Car Belt
