Specifications
| Name: | Professional Synthetic Leather Fabric For Basketball Durable & Easy Maintenance | Color: | All Kinds Of Colors For Choosing |
| Materials: | Tpu , Pu, Microfiber | Thickness: | 2 Mm |
| Packing: | Export Standard | Market: | Middle East/ Africa/Asia/South America/Europe/North America |
| Application: | Basketball | Charactistics: | Scratch-resistant,comfortable, Soft, Waterproof, High Temperature Resistance |
| Style: | Fashionable And Cool |
Description
Professional Synthetic Leather Fabric for Basketball Durable & Easy Maintenance
Our synthetic leather for making basketball is close to real leather with fine touch, sweat-absorbing and non-slip. Compared with natural leather, it has the advantages of wear resistance, mildew resistance, and easy maintenance. The basketball made of it can be usually used for professional team training and competition.
In addition, it can absorb sweat when playing, and it feels quite soft. It also has waterproofing, strong anti-pollution ability, even easy to maintain.
Product parameters
| Product Explanation | Value |
| Name | Professional Synthetic Leather Fabric for Basketball Durable & Easy Maintenance |
| Fabric/Texture | microfiber ,PU,TPU |
| Softness/flexibility | Good |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Rich |
| Durability | Long |
| Width | 1.4m |
| Weight | 500g/m2 |
| Using range | basketball |
Real product pictures



Product features

Much details

Our company was founded in 2017, our company has been exported products to more than 40 countries, thus, we are sure that we can provide satisfactory products and services to our clients.
WINIW enjoys good reputation in microfiber leather industry and devotes itself in technology improvement as well as new style design to meet clients' various needs.





FAQ
Hot Tags: professional synthetic leather fabric for basketball durable & easy maintenance, China professional synthetic leather fabric for basketball durable & easy maintenance manufacturers, suppliers, factory, 0 5mm Thickness High End Micro Fiber Synthetic Leather Packaging Material, 2mm Thick Stylish Microfiber PU Vegan Leather Basketball Leather Fabric, Anti Fire Microfiber Leather Fabric Material for Ball Making, Lighter Microfiber Vegan Leather Artificial Imitation Leather for Making Balls, Versatile 0 6 1 0mm Syn Leather Best Perforated Faux Leather Fabric, Wear Resistant PU Materials Synthetic Vegan Leather for Ball
