Specifications
Highlight: OEM Suede Velvet Upholstery Fabric, Peeling Resistant Suede Velvet Upholstery Fabric
|
Material: |
PU |
Width: |
54/55" |
|
Thickness: |
1.2-1.4mm |
Color: |
Rich And Customized |
|
MOQ: |
500Meters |
Place Of Origin:: |
Fujian, China |
|
Payment Term:: |
T/T , L/C |
Design: |
OEM Accept |
|
Quality Grade: |
Good |
Delivery Time: |
15-20 Working Days After Payment |
Description
OEM Suede Velvet Upholstery Fabric Peeling Resistant For Roof Lining
WINIW Staggered texture and good water repellent faux leather is a great type of material for car product decorative. It can support multi-purpose and multi-processing for your requirements. This kind of carbon material is one of the best choice for automotive products leather that all of them have a protective finish that is perfect for high traffic areas such as an automotive interior, superior durable and long last.
Essential Details
| Material | PU |
| Backing Technics | Nonwoven |
| Pattern | Finished |
| Width | 54/55" |
| Thickness | 1.2-1.4mm |
| Place of Origin | Fujian, China |
| Brand Name | WINIW |
| Product Name | Carbon Microfiber Leather |
| Usage | Belt Decoration, Cars, Shoes, Bags |
| Color | Customized Color |
| Design | OEM Accept |
| MOQ | 500Meters |
| Sample | Free(1-4days) |
| Delivery Time | 15-20 Working Days |
| Package | 50/roll |
| Quality Grade | High |
| Features | Organic, Sustainable, Wrinkle Resistant, Waterproof, Elastic, Anti-mildew |
Products Description
| Material | PU |
| Pattern | Finished |
| Width | 54/55" |
| Thickness | 1.2-1.4mm |
| Backing Technics | Nonwoven |
| Product Name | Carbon Microfiber Leather |
|
Quality Grade |
High |
| Sample Rule | Free |
| Color | Rich and Customized Color |
| Payment Term | T/T , L/C |
| Surface Treatment | Embossing |
| Use | Car Seat, Car, Belt, Shoes, Home Textile, Decorative, Chair, Bag, Furniture, Sofa, Gloves, Upholstery |
| Feature | Organic, Sustainable, Wrinkle Resistant, Waterproof, Anti-Mildew, Blackout, Metallic, Stain Resistant, Stain Repellent,Water Resistant, Scratch Resistant |
Features
1. Latest models with the best material to make multi-processing.
2. Environmentally friendly material without heavy metals, Cadmium and Phthalates.
3. Natural feeing and high tear strength, tensile strength, and seam strength.
4. Superior physical and chemical performance.
5. Good resistance to acid and alkali, and weather resistant, easy maintain.





FAQ
Hot Tags: oem suede velvet upholstery fabric peeling resistant for roof lining, China oem suede velvet upholstery fabric peeling resistant for roof lining manufacturers, suppliers, factory, 0 5mm Thickness High End Micro Fiber Synthetic Leather Packaging Material, 2mm Thick Stylish Microfiber PU Vegan Leather Basketball Leather Fabric, Anti Fire Microfiber Leather Fabric Material for Ball Making, Lighter Microfiber Vegan Leather Artificial Imitation Leather for Making Balls, Versatile 0 6 1 0mm Syn Leather Best Perforated Faux Leather Fabric, Wear Resistant PU Materials Synthetic Vegan Leather for Ball
