Specifications
Highlight: Faux Synthetic Leather Fabric, Lightweight Synthetic Leather Fabric, Soft Leather Headliner Fabric
|
Material: |
100% Polyester |
Width: |
54"/55" |
|
Thickness: |
0.6-1.0mm |
Backing Technics: |
Knitted |
|
MOQ: |
500Meters |
Quality Grade: |
GOOD |
|
Hand Feeling: |
Soft Comfortable |
Brand Name: |
WINIW |
|
Payment Term:: |
T/T , L/C |
Packing: |
Roll Packing |
Description
Lightweight Faux Synthetic Leather Fabric Soft Car Leather Headliner Fabric
Best Thin Faux Synthetic Leather Fabric Used in Car Headliner Leather
WINIW Good anti-slip and various colors premium microfiber suede leather material for automotive car headliner cover is a type of eco-friendly and skin-feeling leatherette fabric suede leather for car upholstery use. Fabric suede leather has good ability of stain repellent and wrinkle resistant, is a kind of durable and beautiful material for customers at an affordable cost. We supply high-end quality custom automotive interior leather, and this type of automotive leather is perfectly suit for the people who pursuing the good quality.
Essential Details
| Material | 100% Polyester |
| Width | 54"/55" |
| Thickness | 0.6-1.0mm |
| Supply Type | Make-to-Order. |
| Pattern | Customized |
| Technics | Knitted |
| Place of Origin | Fujian, China |
| Hand Feeling | Soft Comfortable |
| Color | Customized Color |
| Packing | Roll Packing |
| Sample | Free |
| Production Capacity | 500,000 meters per month. |
| Use | Automotive, Car Leather, Steering Wheel Cover, Bags, Furniture, Garment, Shoes, Luggage, Coat and Jacket |
| Feature | Abrasion-Resistant, Water Resistant,聽High Utilization, Strong Durability,聽 Light Weight, Eco-friendly, Uniform Thickness, Tensile, Tear Resistant |
Products Description
| Material | 100% Polyester |
| Width | 54"/55" |
| Thickness | 0.6-1.0mm |
| Backing Technics | Knitted |
| Pattern | Customized |
| Brand Name | WINIWl |
| Packing | Standard export packing or as your request |
| Lead Time | 5-10 days according to quantity |
| Type | Artificial Leather |
| Color | Customized Color |
| Usage | Automotive, Car Leather, Steering Wheel Cover, Bags, Furniture, Garment, Shoes, Luggage, Coat and Jacket |
| Features | Abrasion-Resistant, Water Resistant, High Utilization, Strong Durability, Light Weight, Eco-friendly, Uniform Thickness, Tensile, Tear Resistant |
Features
1. Natural feel with luxury textured.
2. Material sturdy and not easily deformed.
3. Wear-resistant and dirt-resistant high-quality leather.
4. Pass environmental requirements and regulations.
5. Shiny leather is very anti-aging and precision crafted.





FAQ
Hot Tags: lightweight faux synthetic leather fabric soft car leather headliner fabric, China lightweight faux synthetic leather fabric soft car leather headliner fabric manufacturers, suppliers, factory, 0 5mm Thickness High End Micro Fiber Synthetic Leather Packaging Material, 2mm Thick Stylish Microfiber PU Vegan Leather Basketball Leather Fabric, Anti Fire Microfiber Leather Fabric Material for Ball Making, Lighter Microfiber Vegan Leather Artificial Imitation Leather for Making Balls, Versatile 0 6 1 0mm Syn Leather Best Perforated Faux Leather Fabric, Wear Resistant PU Materials Synthetic Vegan Leather for Ball
