Specifications
|
Name: |
High Quality Eco Leather For Sofa |
Material: |
Microfiber, PU, TPU |
|
Thickness: |
0.8mm-2mm |
Color: |
All Colors Available |
|
Advantage: |
Reasonable Price+Good Service+Certificate |
MOQ: |
300meters/color/thickness |
|
Hand Feeling: |
Soft |
Feature: |
Elastic,Durable,High Standard,Solid,Fine Touch |
|
Usage: |
Furniture,Sofa,Home Textile, Car Seat,Chair |
Description
High Quality Eco Leather for Sofa
High Quality Eco Leather for Sofa
Explore the ultimate luxurious sofa experience by choosing WINIW High Quality Eco Leather for Sofa! Our prideful products will bring you unparalleled comfort and exquisite sensations. Crafted with the highest quality materials, WINIW High Quality Eco Leather for Sofa is meticulously designed and manufactured to ensure each piece showcases exceptional quality and attention to detail. Whether it's the soft-touch suede leather or the smooth and glossy polished leather, we offer a variety of styles and textures to cater to your personalized needs.
Technical Parameters:
| Property | Value |
|---|---|
| Synthetic Leather Fabric | WINIW High Quality Eco Leather for Sofa! |
| Fire Resistance | Good |
| Flexibility | Good |
| Thickness | 0.8mm-2mm |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | All colors available |
| Temperature Resistance | Good |
| Durability | High |
| Width | 1.4m |
| Weight | 500g/m2 |
| Waterproof | Yes |
Product Picture:






ABOUT US:
Winiw International Co., Ltd is professional supplier of Microfiber Leather Eco Leather in China, we have being supplying customers from all over the world for more than 10 years. We are committed to developing more functional products using cutting-edge technologies. Since its inception.With supporting equipment, applies excellent technology to specialize in the production of various types of high- and medium-grade ball leather, automotive interior leather. Welcome to contact us!
FAQ
Q: Could I get discount?
A:Sure,The bigger the order, the bigger the discount
Q: How can I get quotation and make order?
A: Just simply inform our staff item numbers(or link) of the items
you are interested in and we will prepare detail quotation for you. Proforma invoice will be issued once order is confirmed and
production will be started once advance payment is finalized.
Q: When can I get the quotation ?
A: We usually quote you within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the quotation.Please call us ortell us in your mail, so that we could regard your inquiry priority.
Hot Tags: high quality eco leather for sofa, China high quality eco leather for sofa manufacturers, suppliers, factory, 1 2mm Micro Fiber Faux Leather Vegan Furniture Fabric Sofas Making Leather, Delivery In Seconds Cost Effective Sofa Covers Microfiber Leather Well Stocked, Durable Microfiber Synthetic Leather PU Material Sofa Upholstery Fabrics, Eco Friendly Microfiber PU Material Vegan Leather Upholstery Fabrics for Sofas, Environmental Friendly Faux Microfiber Leather for Sofa Upholstery, Wear Resistant Micro Fiber Cloth Fabric Faux PU Leather for Sofa
