Specifications
Highlight:Sofa Microfiber Synthetic Suede,2mm Sofa Microfiber Synthetic Suede
|
Name: |
High End Microfiber Synthetic Suede For Sofa |
Material: |
Microfiber, PU, TPU |
|
Thickness: |
0.8mm-2mm |
Color: |
All Colors Available |
|
Advantage: |
Reasonable Price+Good Service+Certificate |
MOQ: |
300meters/color/thickness |
|
Hand Feeling: |
Soft |
Feature: |
Elastic,Durable,High Standard,Solid,Fine Touch |
|
Usage: |
Furniture,Sofa,Home Textile, Car Seat,Chair |
Description
High End Microfiber Synthetic Suede for Sofa
High End Microfiber Synthetic Suede for Sofa
Explore the perfect blend of luxury and sustainability! Introducing WINIW High End Microfiber Synthetic Suede for Sofa that we take great pride in. WINIW High End Microfiber Synthetic Suede not only boasts a stunning appearance and feel but also receives accolades for its eco-friendly features.
WINIW High End Microfiber Synthetic Suede is crafted using state-of-the-art technology and materials to ensure its quality and durability. It has been meticulously designed to replicate the texture and grain of genuine leather, making it indistinguishable from the real thing.
Compared to traditional leather, WINIW High End Microfiber Synthetic Suede is more environmentally friendly. It does not use animal hides, thus avoiding harm to animals.
Technical Parameters:
| Property | Value |
|---|---|
| Synthetic Leather Fabric | High End Microfiber Synthetic Suede for Sofa |
| Fire Resistance | Good |
| Flexibility | Good |
| Thickness | 0.8mm-2mm |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | All colors available |
| Temperature Resistance | Good |
| Durability | High |
| Width | 1.4m |
| Weight | 500g/m2 |
| Waterproof | Yes |
Product Picture:





ABOUT US:
Our skillful workers have a deep knowledge of leather, machinery, hardware.
Furthermore, they are committed to putting their experience to work for you.
Our team works diligently to ensure every WINIW product meets the highest quality standards.
FAQ
Q:May I have a trial order?
A:Of course! Trial order is necessary for new customers.
Q: How about the payment terms?
A: Usually, we accept 30% T/T in advance,70% balance payment after bulk production sample confirmed and before shipment.
We sincerely welcome your advice!
Hot Tags: high end microfiber synthetic suede for sofa, China high end microfiber synthetic suede for sofa manufacturers, suppliers, factory, 1 2mm Micro Fiber Faux Leather Vegan Furniture Fabric Sofas Making Leather, Colorful Sofa Upholstery Leather Synthetic Furniture Chair Faux Leather, Eco Friendly Microfiber PU Material Vegan Leather Upholstery Fabrics for Sofas, Embossed Sofa Upholstery Leather Material Rexine Artificial Leather Fabric, Environmental Friendly Faux Microfiber Leather for Sofa Upholstery, Wear Resistant Micro Fiber Cloth Fabric Faux PU Leather for Sofa
