Specifications
|
Name: |
High-End Microfiber Leather For Military Boots Police Shoes |
Material: |
Microfiber, PU, TPU |
|
Thickness: |
0.8mm-2mm |
Color: |
All Colors Available |
|
Advantage: |
Reasonable Price+Good Service+Certificate |
MOQ: |
300meters/color/thickness |
|
Hand Feeling: |
Soft |
Feature: |
Elastic,Durable,High Standard,Solid,Fine Touch |
|
Usage: |
Shoes,Military Footwear,Shoes Upper,Footwear, Boots, Sneakers |
Description
High-End Microfiber Leather for Military Boots Police Shoes
High-End Microfiber Leather for Military Boots Police Shoes
WINIW High-End Microfiber Leather for Military Boots Police Shoes is specially treated to provide excellent strength and durability. It can withstand long-term use and various harsh conditions, ensuring that your shoes are long-lasting. What's more, We focus on lightweight design to lighten your burden. Compared to traditional leather, WINIW High-End Microfiber Leather for Military Boots Police Shoes is lighter, allowing you to move more freely!
Technical Parameters:
| Property | Value |
|---|---|
| Synthetic Leather Fabric | WINIW High-End Microfiber Leather for Military Boots Police Shoes |
| Fire Resistance | Good |
| Flexibility | Good |
| Thickness | 0.8mm-2mm |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | All colors available |
| Temperature Resistance | Good |
| Durability | High |
| Width | 1.4m |
| Weight | 500g/m2 |
| Waterproof | Yes |
Product Picture:






ABOUT US:
Winiw International Co., Ltd is professional supplier of Microfiber Leather Eco Leather in China, we have being supplying customers from all over the world for more than 10 years. We are committed to developing more functional products using cutting-edge technologies. Since its inception.With supporting equipment, applies excellent technology to specialize in the production of various types of high- and medium-grade ball leather, automotive interior leather. Welcome to contact us!
FAQ
Q: How do you control the products quality?
A: We have professional QC team in each step, which well control your goods quality during all the mass production till shipping time. Besides, we have very high responsible work staff. We can do inspection service for you.
Q: What about your delivery time?
A: Actually, 3-5 working days for samples, 15-25 days for mess production after confirming the payment. Also based on the order quantity.
Q: What's your advantage?
A: (1) competitive price
(2) factory shipment
(3) punctual delivery time
(4) Trade assurance agreement & 24H/7D After sales services.
Q: What is your payment terms?
A: Usually, we do by T/T 30% as deposit, the balance payment after bulk production sample confirmed and before shipment. L/C is also acceptable.
Hot Tags: high-end microfiber leather for military boots police shoes, China high-end microfiber leather for military boots police shoes manufacturers, suppliers, factory, 1 4mm Blue Micro Fiber Synthetic Leather PU Material Shoes Upper Material, Fashion forward Breathable Artificial Microfiber Shoe Lining PU Material, High Elastic Artificial Leather Nubuck Fabric Safety Shoes Material, High-End Synthetic Suede Material for Safety Joggers, Real Worm Preventing PU Microfiber Synthetic Leather Shoe Lining Leather, Without Fading Microfiber PU Leather Faux Shoe Lining Leather
