Specifications
|
Name: |
Best Leather Alternative Material For Shoes Upper And Lining |
Material: |
Microfiber, PU, TPU |
|
Thickness: |
0.8mm-2mm |
Color: |
All Colors Available |
|
Advantage: |
Reasonable Price+Good Service+Certificate |
MOQ: |
300meters/color/thickness |
|
Hand Feeling: |
Soft |
Feature: |
Elastic,Durable,High Standard,Solid,Fine Touch |
|
Usage: |
Shoes,Military Footwear,Shoes Upper,Footwear, Boots, Sneakers |
Description
Best Leather Alternative Material for Shoes Upper and Lining
Best Leather Alternative Material for Shoes Upper and Lining
Welcome to our world of WINIW microfiber leather! We offer premium microfiber leather for shoe uppers and linings. Best Leather Alternative Material for Shoes Upper and Lining is made using state-of-the-art technology and materials, providing excellent strength and durability to withstand various harsh conditions, ensuring that your shoes are long-lasting. At the same time, we focus on lightweight design, making your steps lighter and more comfortable. Best Leather Alternative Material for Shoes Upper and Lining has good breathability and a soft texture, keeping your feet dry and comfortable.
Technical Parameters:
| Property | Value |
|---|---|
| Synthetic Leather Fabric | WINIW Best Leather Alternative Material for Shoes Upper and Lining |
| Fire Resistance | Good |
| Flexibility | Good |
| Thickness | 0.8mm-2mm |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | All colors available |
| Temperature Resistance | Good |
| Durability | High |
| Width | 1.4m |
| Weight | 500g/m2 |
| Waterproof | Yes |
Product Picture:





ABOUT US:
Winiw International Co., Ltd is professional supplier of Microfiber Leather Eco Leather in China, we have being supplying customers from all over the world for more than 10 years. We are committed to developing more functional products using cutting-edge technologies. Since its inception.With supporting equipment, applies excellent technology to specialize in the production of various types of high- and medium-grade ball leather, automotive interior leather. Welcome to contact us!
FAQ
Q: Is microfiber leather better than real leather?
A: High quality microfiber leather appearance beautiful, simulate the appearance of leather. However, you can find such leather materials that are wear-resistant, age-resistant, and wrinkle resistant that challenge real leather.
Best of all, the synthetic leather breathable and comfortable to wear.
Q: Do you charge for samples?
A:Usually samples of A4 size are free. But the freight will be by your payment.
Hot Tags: best leather alternative material for shoes upper and lining, China best leather alternative material for shoes upper and lining manufacturers, suppliers, factory, 1 8mm 2 0mm Microsuede Synthetic Leather for Safety Shoes, EN20345 PU Microfiber Leather for Uniform Footwear, High-End Synthetic Suede Material for Safety Joggers, Light Weight Genuine PU Leather Shoe Lining Suede Fabric, Microfiber Leather PU Synthetic Leather Fabric for Shoes Upper Making, Without Fading Microfiber PU Leather Faux Shoe Lining Leather
