Specifications
Highlight:Double Sided Suede Microfiber Leather,PU Suede Microfiber Leather,Microfiber PU Fabric Leather
|
Composition: |
PU |
Product Name: |
Suede Microfiber Leather |
|
Backing: |
Suede |
Weight: |
1kg |
|
Touching Feeling: |
Super Soft |
Peeling Strength: |
2.5kgs/3cm |
|
Pattern: |
Printed |
Material: |
Microfiber |
Description
Double Sided Suede Microfiber Leather High Color Fastness PU Fabric Leather
Various Designs High Color Fastness Double Side Suede Microfiber Leather
Our Advantage:
Wholesale Only Focus Dope Dyed Solution Dye Non Woven Microfiber Suede Fabric Synthetic Leather
We Have Our Own Weaving Factory, Dyeing Factory, Coating Factory and Bonding Factory.
All of Our Factories Build Up the Perfect Production System to Control the Quality.
Our Price Is Very Competive as Supported by Our Factories.
| Thickness | 0.4mm-1.5mm |
| Width | 137cm-140cm |
| Certification | TUV, SGS, NEMKO, QIMA |
| Payment Terms | T/T, D/P, L/C at sight, Western Union, Paypal etc |
| MOQ | 300m/color |
| Usage | Car Seat, Sofa, Shoes, Garment, Bags, Decoartion etc. |
| Color | Any colors, can be customized |
| Feature | Abrasion-Resistant, Anti-Mildew, Waterproof, Scratch Resistant |
| Delivery Time | 15-25days |


We are the people behind the sustainable leather alternative.We create what people want and what the planet deserves.There is no doubt that nature`s resources are limited .Over-consumption is taking its toll on our planet.And there is an urgent need to recycle more and waste less.So that`s exactly what we do ! A significant amount of leather is unused and often destined for landfill.We reduces that problem by recycling tonnes of leather hides rather than wasting them.
Hot Tags: double sided suede microfiber leather high color fastness pu fabric leather, China double sided suede microfiber leather high color fastness pu fabric leather manufacturers, suppliers, factory, 1 6mm Toughness Making Automotive Interior Vegan Plant Leather Material, Affordable And Durable Imitation Leather for Upholstery for Automotive Interior Material Leather, Micro Fiber PU Leather Fabric Car Head Liners Material Interiors Leather, OEM Nappa PU Automotive Faux Leather Microfiber for Car Interior, Red Micro PU Auto Leather Interiors Seat Fabric Material, Vinyl Automotive Faux Leather 137cm 140cm Width Auto Seat Upholstery Material

